Gotovo 300 mladih šahista na Paliću, najbolji izborili evropsku i svetsku scenu
- Datum: 11.04.2026
- Izvor: 025.rs / Foto : Freepik
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Na Paliću od 3. do 11. aprila održan je 19. Festival mladih šahista Srbije, koji je okupio blizu 300 takmičara iz cele zemlje. Učestvovali su dečaci i devojčice uzrasta od 8 do 20 godina, a turnir je, osim borbe za titule državnih prvaka, imao i kvalifikacioni značaj za evropska i svetska prvenstva.
Završnica takmičenja protekla je u znaku zadovoljstva organizatora, koji ističu da je odziv bio izuzetno veliki, a uslovi za igru na visokom nivou. „Ovo je kadetski festival koji okuplja decu iz svih krajeva Srbije. Imali smo skoro 300 učesnika i pobednike u svim kategorijama“, rekao je Andrija Jorgić, naglašavajući da su upravo ovakvi događaji ključni za razvoj mladih talenata.
On dodaje da je ovogodišnje izdanje premašilo očekivanja. „Kada bismo ocenjivali festival, zaslužio bi najvišu ocenu. Dobijeni su šampioni Srbije u svim uzrastima, i kod dečaka i kod devojčica, a najuspešniji su obezbedili plasman na velika međunarodna takmičenja“, istakao je Jorgić. Ujedno je najavio i pokretanje šahovske akademije sredinom maja, gde će mladi igrači imati priliku da dodatno razvijaju svoje veštine.
Važnu ulogu tokom turnira imali su i sudije, među kojima je bila i Nevena Đorđević, nekadašnja takmičarka. „Bila sam učesnica kadetskih prvenstava do osamnaeste godine, a sada sam u ulozi sudije. Tek iz ove perspektive vidim koliko je taj posao zahtevan i odgovoran“, kaže ona. Posebno ukazuje na pritisak koji mladi igrači osećaju tokom partija. „Kada dođu u vremensku oskudicu, vidi se koliko je to stresno. Zato je važno da nauče da rasporede vreme i ostanu smireni.“
Da šah za najmlađe nije samo igra već i način razmišljanja, potvrđuju i sami učesnici. Desetogodišnja Oksana Ribinceva iz Novog Sada osvojila je prvo mesto u kategoriji devojčica do 12 godina. „Šah je zanimljiv jer moraš stalno da razmišljaš. Nije fizički sport, ali te uči kako da donosiš odluke. I kada izgubiš, iz toga nešto naučiš“, rekla je ona.
Uspeh je ostvarila i Petra Rajković iz Beograda, najbolja u konkurenciji devojčica do 14 godina. „Počela sam da igram zahvaljujući dedi koji se bavi šahom. On me je naučio osnovama. Šah mi pomaže da bolje razmišljam i sagledam poteze unapred“, kaže Petra, uz preporuku vršnjacima da se oprobaju u ovom sportu.
Ovogodišnji festival još jednom je pokazao da Srbija ima talentovanu generaciju mladih šahista. Osim rezultata, ovakva takmičenja potvrđuju i značaj šaha kao discipline koja razvija koncentraciju, strpljenje i strateško razmišljanje kod dece i mladih.