Srednji vek u Srednjoj medicinskoj školi u Subotici

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Srednji vek u Srednjoj medicinskoj školi u Subotici

Đaci Srednje medicinske škole u Subotici nedavno su se, nakratko, vratili u – srednji vek. Naime, to je bila tema njihovog oglednog časa u prirodi, na kome je priređen prikaz viteških borbi, biljaka kojima su ljudi tog doba pokušavali da leče kugu, a uživali su i u jelima, muzici i plesu iz tog doba.

Borbe prsa u prsa srednjovekovnih vitezova, obučenih u oklope i naoružanih mačevima, kopljima i helebardama, odigrale su se u Srednjoj medicinskoj školi u Subotici. Njihovi vinovnici bili su članovi Udruženja “Sveti Longin” iz Sente koji su učestvovali na času ogledne nastave u prirodi čija je tema bio srednji vek.

“Bitke su bile baš surove, a lečili su se uz pomoć biljaka. Nije bilo baš puno medicine kao što je u današnje vreme. Tada su se lečili kako su znali i umeli”, kaže Luka Rudinski, učenik Srednje medicinske škole u Subotici.

Ideja za ovakav vid nastave potekla je od Tinde Celijos i Klare Đurčik, nastavnica istorije i zdravstvene nege, te se, pored dvoboja vitezova, kao ključna tema nametnula kuga koja je u srednjem veku, za svega pet godina, pokosila polovinu stanovništva Evrope.

“Probali su da se bore protiv kuge lekovitim biljkama tako što su doktori koji su nosili specifične maske sa kljunom u njega stavljali lekovite biljke. Mislili su da će took biti zaštićeni od bolesti”, objašnjava Klara Đurčik, nastavnica zadravstvene nege u Medinskoj školi.

Predavanje o tome kako su se teške rane nastale u dvobojima i bolest protiv koje se borio Nostradamus, a o kojoj je pisao Đovani Bokačo, lečile samo lekovitim biljkama poput matičnjaka, nane i koprive, izazvale su veliko interesovanje đaka.

“Zanimljivo mi je što su nam pokazali kako se lečilo, odnosno metode koje su se koristile. Takođe, pokazali su nam i kako su se starali o ličnoj higijeni i kako se lečilo od kuge”, kaže Radmila Đukić, učenica Srednje medicinske škole.

Ovaj vid nastave izazvao je veliko interesovanje oko 80 učenika raznih generacija i smerova Srednje medicinske škole koji pohađaju nastavu na srpskom i mađarskom jeziku, a to zadovoljstvo delili su i nastavnici.

“Mislim da je ovo jako dobar primer očigledne nastave. Učenici najbolje pamte upravo ovakve časove. Naročito kada je tema tako “široka” kao što je srednji vek, u koji smo se bukvalno vratili na nekoliko sati, i kada je u pitanju oblačenje, hrana, lečenje i ostale osobenosti tog doba”, kaže Natalija Trbović Toljagić, direktorka Srednje medicinske škole u Subotici.

Pored viteških borbi i lečenja biljkama, đaci Srednje medicinske škole u Subotici oprobali su se i u pravljenju hleba od spelte, a na času ogledne nastave, kakvom se nadaju i u budućnosti, uživali su i u muzici i plesu iz koji su bili omiljeni u srednjem veku.

Tagovi:

Pročitajte još:

Preporuka za vas