Koje su najpoznatije božićne priče za decu?
- Datum: 06.01.2024
- Izvor: Gradske info / Foto: Unsplash/Andreea Radu
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Nedavno smo pisali naše preporuke za filmove o Božiću, koji će vam kuću ispuniti prazničnom atmosferom. Međutim isto to će učiniti i originalne pisane priče, to jeste knjige po kojima su mnogi pomenuti filmovi i snimljeni.
Od Čarlsa Dikinsa do Artur Konana Dojola i Hansa Kristijana Andersena, ova lista je sačinjena od priča nekih od najvećih svetskih književnika i literatura je za sve uzraste, ali prvenstveno je namenjena da obraduje decu i uvede ih u prazničnu čaroliju.
Noć pre Božića – Klement Klark Mur
„Poseta Svetog Nikole“, poznatija kao „Noć pre Božića“ , je pesma koja je prvi put anonimno objavljena pod naslovom „Izveštaj o poseti Svetog Nikole“ 1823. godine i kasnije pripisana Klement Klark Muru, koji je tvrdio da je autor.
Jedna od najpoznatijih prazničnih priča svih vremena za početak božićnog književnog maratona. Od vizija šećernih šljiva do Deda Mrazovog trešnja crvenog nosa, simbolika u ovoj pesmi se jednostavno se ne može nadmašiti. Nemojte zaboraviti da obavezno naglas pročitate poslednju rečenicu: „Srećan Božić svima i laku noć svima!“
Božićna priča – Čarls Dikens
„Božićna priča“, takođe poznata i kao „Božićna pesma“, novela je Čarlsa Dikensa, prvi put objavljena u Londonu 1843. godine i ilustrovana od strane Džona Liča. Koliko je ova priča popularna govori nam i to da je urađeno čak 26 filmskih adaptacija na njenu temu.
Mrzovoljni starac, siromašna porodica i trio duhova koji putuju kroz vreme i prostor — tri sastojka za savršenu božićnu priču. Čak i ako vas rastuži početak ovog dela, kraj Božićne priče će vas usrećiti i biće vam drago što ste je pročitali (kao i većina Dikensovih dela).
Kako je Grinč ukrao Božić – Teodor Sus Gajzel
„Kako je Grinč ukrao Božić“ je dečija priča Teodora „Dr Susa“ Gajzela napisana u rimovanim stihovima sa ilustracijama autora. Prati Grinča, mrzovoljno, usamljeno stvorenje koje pokušava da otkaže Božić krađom božićnih poklona i ukrasa iz domova obližnjeg grada Kovila na Badnje veče.
U ovom pokušaju da upropasti praznik, Grinč saznaje da pravi duh Božića prevazilazi okvire pukog kapitalizma.
Dar od Magi – O. Henri
„Dar od Magi“ je kratka priča O. Henrija koja je prvi put objavljena 1905. Priča govori o mladom mužu i ženi i kako se nose sa izazovom kupovine tajnih božićnih poklona jedno drugom uz vrlo malo novca.
Nezgodan trenutak kada prodajete kosu da biste svom mužu kupili lanac za sat, ali on prodaje svoj sat da bi vam kupio otmeni češalj. Uprkos tome što su izgubili svoje najcenjenije stvari, muž i žena u ovoj priči shvataju da njihova zajednička žrtva predstavlja mnogo veći dar od samih poklona.
Krcko Oraščić i Kralj Miševa – E. T. A. Hofman
Iako napisana davne 1816. godine, ova bajka E.T.A. Hofmana, koja je privukla svetsku pažnju baletom Petra Iljiča Čajkovskog je iz dana u dan sve popularnija.
Ova magična priča o igračkama koje oživljavaju savršena je za svakoga ko želi da ponovo proživi svoju fantaziju iz detinjstva (da ubije zlog kralja miševa).
Polarni Ekspres – Kris Van Olsburg
Polarni ekspres je knjiga za decu koju je napisao i ilustrovao Kris Van Olsburg, a objavio Hoton Miflin 1985. Knjiga se danas široko smatra klasičnom božićnom pričom za decu.
Ako vam se dopala adaptacija iz 2004. gde glas daje Tom Henks, još više ćete voleti original, sa njegovom bajkovitom pričom i detaljnim ilustracijama. Jedne mračne i snežne Badnje večeri, naš mladi pripovedač se ukrcava na Polarni ekspres koji ga odvodi na Severni pol.
Pisma od Deda Mraza – DŽ. R. R. Tolkin
Knjigu „Pisma od Deda Mraza“ krase neodoljiva tolkinovska maštovitost, inventivnost i humor, a namenjena je ne samo najmlađim čitaocima, već i odraslim poštovaocima Tolkinovog dela.
Ovaj objavljeni tom Tolkinovih godišnjih božićnih pisama njegovoj deci od tada je postao podjednako omiljen u široj javnosti. U Tolkienovim pismima, Deda Mraz i njegov vilenjački sekretar pričaju o nestašnim polarnim medvedima, nezgodama sa pakovanjem poklona i spektakularnom severnom svetlu, što će se sigurno svideti i mladim, ali i starijim čitaocima.
Olovni vojnik – Hans Kristijan Andersen
„Olovni vojnik“ je bajka koju je napisao danski pisac Hans Kristijan Andersen i koja je prvi put izdata 1838. godine, kao deo četvrtog toma knjige „Bajke, za decu“.
Olovni vojnik se zaljubljuje u papirnatu balerinu, ali ljubomorni goblin kuje zaveru da ih razdvoji. Ova dečija bajka ipak sadrži duboku poruku o tome da nikada ne odustajete od ljubavi, čak i kada se čini da je sve izgubljeno.
Šerlok Holms: Plavi granat – Artur Konan Dojl
Iako nije klasična praznična priča radnja ove pripovetke se odigrava za Božić te ćete imati utisak da misteriju rešavate u svojim domovima. „Plavi granat” je jedna od 56 pripovedaka o Šerloku Holmsu koje je napisao Artur Konan Dojl i sedma je priča u „Avanturama Šerloka Holmsa“.
Kada je neprocenjivi dragulj ukraden, ko će bolje rešiti slučaj od cenjenog detektiva Šerloka Holmsa? Međutim, kako Holms i Votson počinju da rešavaju pitanje ko je ukrao plavi granat, otkrivaju da ova velika praznična misterija postaje vremenom sve intrigantnija.
Došli smo do kraja naše liste. Ukoliko ste pronašli priču koja vas je zainteresovala, pročitajte je ili preporučite nekom iz okruženja kome je potrebno malo božićne čarolije. Naravno, ako imate decu u svom okruženju, oni će najviše uživati u ovim pričama.
Budući da božićnih priča ima zaista mnogo, pišite nam i preporučite one vredne čitanja.