Erdogan: U ponedeljak ću razgovarati sa Putinom o mirovnim naporima u Ukrajini

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Erdogan

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je da će sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom sutra telefonom razgovarati o mirovnim naporima u Ukrajini, i da će ga zamoliti da ponovo pokrene sporazum o bezbednom prolazu žitarica preko Crnog mora.

Erdogan je na konferenciji za novinare, nakon samita G20 u Južnoafričkoj Republici, rekao da će Turska učiniti sve što je u njenoj moći da otvori put za mir u Ukrajini, kao i da će podeliti rezultate razgovora sa Putinom sa evropskim i američkim liderima i saveznicima, prenosi Rojters.

Govoreći o planiranom formiranju međunarodnih stabilizacionih snaga u Gazi, Erdogan je rekao da Turska još procenjuje kako da potencijalno rasporedi svoje bezbednosne snage u okviru međunarodnih snaga, i da će odluka biti doneta nakon ovog razgovora.

On je ponovio stav da su izraelski napadi u Gazi predstavljali „genocid“ i da je izraelski premijer Benjamin Netanjahu odgovoran za njih. Turska, koja je članica NATO-a, igrala je ključnu ulogu u pregovorima o primirju između palestinskog militantnog pokreta Hamas i Izraela, i jedna je od zemalja potpisnica mirovnog sporazuma koji je postignut u Egiptu, čime se obavezala da će pratiti njegovu primenu.

Erdogan je kazao i da „sudanska braća“ žele da se Turska uključi u napore za postizanje mira u toj zemlji, u kojoj od aprila 2023. godine besni rat između sudanske vojske i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF), i da će Ankara učiniti sve što je u njenoj moći da okonča sukob.

Tagovi:

Pročitajte još:

Preporuka za vas