Deca koja su odrastala na selu imaju bolji imunitet
- Datum: 25.09.2023
- Izvor: eKapija / Foto: Pexels
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Nije nepoznanica da deca na selu imaju mnogo bolji imunitet od dece u gradu. Razlog tome je što više vremena provode u prirodi, igraju se na otvorenom.
Ovo je potvrdila i nova irska studija, izveštava Agrarheute. Sada je naučno dokazano da boravak na otvorenom i kontakt sa životinjama pomaže u regulaciji imunološkog sistema.
Zdraviji život na selu
Istraživanje je sprovedeno pod vodstvom APC Microbiome Ireland (APC) i University College Cork (UCC). Rezultati podržavaju niz dokaza da izlaganje određenim stimulansima iz okoline i faktorima načina života tokom detinjstva može da ima značajne efekte na kratkoročno i dugoročno zdravlje osobe. Jednostavnije rečeno, život na selu znači zdravlje.
Fokus studije bio je da se utvrdi u kojoj meri su faktori životne sredine povezani sa pojavom atopijskog dermatitisa ili ekcema kod južnoafričke dece starosti između 15 i 35 meseci koja žive u ruralnim i urbanim sredinama. Otkriveno je da je korisno ako imuni sistem nauči da ne reaguje preterano u ranoj fazi kako bi se izbegle štetne reakcije kasnije u životu.
Imuni sistem dece koja su odrasla u ruralnim područjima ima nekoliko načina da prepozna pretnje i da se nosi s njima. Ispitivani su i drugi faktori, kao recimo kako su deca rođena, prihod i status porodica.
Bolje sprečiti, nego lečiti
Studija je otkrila da su mnogi važni faktori okoline povezani s promenama u izloženosti mikrobima u prvih nekoliko godina života malog deteta. To je ključna faza u formiranju imunog sistema, jer upravo u tom trenutku on posebno reaguje na uticaje okoline kao što su infekcije, ishrana i mikrobiom.
Taj period igra ključnu ulogu u određivanju granica i tokovima reakcija imunog sistema, što je bitno kod ranog otkrivanja bolesti.