11 trikova da vam bašta bude kao bombona!
- Datum: 30.03.2024
- Izvor: eKapija / Foto: : Pexels/Greta Hoffman
Početnicima, ali i iskusnim profesionalcima, uvek dobro dođe pomoć u planiranju bašte. Onima koji tek počinju da se bave baštovanstvom možda će biti potrebno više osnovnih saveta i trikova. Sa druge strane, iskusni baštovani često se zaglave u kolotečini radeći stvari na isti način, pa im nove i zanimljive ideje uvek dobro dođu da razbiju rutinu i donesu inspiraciju u radu.
Kad god krenete u poduhvat započinjanja bašte, uvek je dobra ideja da imate plan, savetuju u Gardening Know How, a prenosi portal Agromedia. Istraživanje različitih ideja za planiranje bašte sa povrćem pomoći će vam isplanirate konačan izgled, a svakako će vam uštedeti vreme i poštedeti vas kasnije sekiracije.
Ključna stvar kod planiranja rasporeda povrtnjaka je da pametno odaberete lokaciju, uradite test zemljišta, popravite/obogatite tlo po potrebi, odaberete useve i pre nego što bilo šta posadite, stavite to na papir.
1. Pažljivo odaberite lokaciju
Pri odabiru lokacije veoma je važno da uzmete u obzir nekoliko ključnih faktora. Odaberite sunčanu lokaciju koja ima najmanje od 6 do 8 sati sunca dnevno.
Tlo treba da bude dobro drenirano i bogato hranjivim materijama. Morate unapred misliti i o navodnjavanju, uslovima tla, izlaganju suncu i zaštiti od različitih elemenata.
2. Važno je da povrtnjak ima dovoljno sunčeve svetlosti
Većini povrća, a naročito povrću koje voli sunce, poput paradajza i paprike, potrebno je 6-8 sati sunca dnevno. Lisnatom, zelenom povrću koje voli nešto hladnije vreme, sunce je potrebno delimično.
3. Odaberite zemljište koje je ravno
U većini slučajeva, povrtarske kulture najbolje uspevaju na zemljištu koje nema problem sa dreniranjem. Ravno zemljište je manje sklono eroziji nego ono sa nagibom, iako blagi nagib prema jugu može pomoći u zagrevanju i sušenju tla za prolećnu sadnju.
4. Važan je pristup vodi
Vaše useve ćete morati da se navodnjavate, tako da morate da razmotrite lokaciju vašeg izvora vode kada planirate povrtnjak. Pristup vodi olakšava ovo zalivanje i osigurava da biljke dobijaju potrebnu količinu vode. Lokacija koja je blizu izvoru vode je idealno mesto, a dugoročno znači manje posla za vas.
5. Protok vazduha
Pri izboru zemljišta za vaše povrće važno je da mesto može da se provetrava, ali da bude zaštićeno od jakih vetrova. Vašim usevima će biti potreban razmak između njih da bi se omogućio protok vazduha, ali ne i prevelika količina vetra. Potražite lokaciju koja je što je više moguće zaštićena od područja podložnih udarima vetra.
6. Počnite sa manjim povrtnjakom
Veličina vašeg povrtnjaka je takođe važna, posebno ako ste novi u baštovanstvu. Početnici treba da počnu s malom baštom. Ukoliko uzmete „preveliki zalogaj“ i osetite da vam je to previše posla, može se lako desiti da odustanete.
7. Uradite test zemljišta
Test tla je jednostavan način da se uverite da je vaše zemljište u najboljem mogućem stanju da „ugosti“ biljke. Iako je to jednostavan proces, mnogi baštovani zanemaruju testiranje i kasnije shvate da su pogrešili.
Testiranje tla omogućava vam da saznate udeo hranljivih materija u zemljištu, kao što su azot, fosfor, kalijum, rN vrednost i organska materija. Na osnovu ovog testa, možete prilagoditi đubrenje i dodavati neophodne hranljive materije kako biste poboljšali plodnost zemljišta.
8. Omogućite biljkama dovoljno prostora
Već smo pomenuli koliko je protok vazduha važan, a to ćete svakako postići optimalnim razmakom između biljaka. Međutim, razmak između biljaka važan je i zato što pomaže u oprašivanju i sprečava prenošenje bolesti.
9. Ostavite prostor za stazice
Ne zaboravite da će vam biti potreban pristup vašim usevima, pa je planiranje prostora za stazice izuzetno važno. U zavisnosti od useva, možda će vam trebati pristup sa prednje, bočne ili zadnje strane biljke za berbu, zalivanje ili đubrenje.
10. Probajte „prateću sadnju“
Prateća sadnja je praksa zajedničkog gajenja različitih vrsta na osnovu njihove sposobnosti da poboljšaju razvoj jedna druge, ponude neki oblik zaštite od štetočina ili druge prednosti.
Ova praksa može biti od koristi jer neke prateće biljke pomažu u oprašivanju, održavaju korenje hladnim, deluju kao oslonci za biljke, dopunjuju tlo azotom i odbijaju štetočine.
11. Seme je jeftinije
Iako je rasad lakša varijanta za početnike, seme je zaista najjeftiniji način da podignete svoj povrtnjak. Ako želite da idete sa semenom, izaberite useve koji se lako uzgajaju i koje možete posaditi direktno u bašti, bez presađivanja, kao što su mladi luk ili rotkvice.
Posadite jednostavne useve u ranoj sezoni. Pazite da odaberete kvalitetno seme od pouzdanog dobavljača. Kvalitetno seme ima veće šanse za klijanje i uspešan rast biljaka.